- Komerční sdělení-svět ženy

Vyšší poplatky za uložení stavebního odpadu

časopis

Stavebníci si za uložení stavebního odpadu na skládku připlatí. Vyplývá to z nového nařízení vlády, které vstoupilo v platnost v pátek 1. července. Poplatky s novou sazbou na ně čekají už příští rok.

Uložení zeminy a kameniva podraží o 2 až 7 €
Návrh na zvýšení poplatků za uložení stavebního odpadu na skládku předložilo vládnímu kabinetu Ministerstvo životního prostředí SR. Do návrhu zakomponovalo vyšší poplatky i za uložení kameniva a výkopové zeminy. Za tento druh odpadu se stavebníkem aktuálně účtuje 8 € za 1 tunu. Od příštího roku to bude 10 €. Tím se nárůst sazeb nezastaví. V roce 2024 bude stát uložení 1 tuny kameniny a výkopové zeminy již 15 €.

Tuna uloženého stavebního odpadu za 30-35 €
V případě stavebního odpadu jsou poplatky za jeho uložení na skládku více než 3násobné. Za 1 tunu odpadu se v současnosti platí 25 €. V následujících 2 letech se zvýší o 5 €. Příští rok bude 1 tuna stavebního odpadu a odpadu z demolice přivezeného na skládku stát 30 €, o rok později se zvýší již na 35 €.

Cílem je zvyšovat míru recyklace odpadů
Vláda zdůvodnila nařízení o zvyšování poplatků snahou o zvýšení důrazu na recyklaci stavebního odpadu. Od vyšších sazeb si slibuje i vyšší snahu o redukci odpadu, který je produkován při realizaci stavebních projektů. Šetrnější výstavba pak přispěje k lepší udržitelnosti budov as tím spojené ochraně životního prostředí.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -časopis

Redakce doporučuje

Články autora