- Komerční sdělení-svět ženy

Nejekologičtější stavební materiály

časopis

Stavebních materiálů s přívlastkem „eko“ je na trhu stále více. Ne všechny jsou opravdu zdravými, šetrnými a ohleduplnými vůči životnímu prostředí. Příznivce udržitelné architektury si získávají spíše dobrým marketingem. Ten nepotřebují pravidelní vítězové žebříčku nejekologičtějších stavebních materiálů, které splňují přísně zelená kritéria a budovy, při jejichž realizaci se použijí, mění na zdravější, šetrnější a trvanlivější.

Jaká kritéria musí splňovat ekologický stavební materiál:

  • stavební materiál musí být vyroben z obnovitelné suroviny
  • pokud není z obnovitelné suroviny, musí se dát recyklovat
  • složky v daném materiálu musí být biologicky odbouratelné
  • sběr nebo těžba materiálu se provádí pouze na lokální úrovni
  • zpracování materiálu musí probíhat udržitelným způsobem
  • při výrobě, zpracování nebo použití se nepoužívají škodliviny

Nejekologičtější stavební materiály:
Certifikované dřevo
I když dřevo je jako přírodní materiál obecně považováno za ekologický stavební prvek, ne vždy plní uvedená kritéria. Problémem se stává zejména těžba v lese, který se neobnovuje, zda export materiálu do vzdálených zemí. Environmentální instituce tak doporučují stavět ze dřeva, které má certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Jedná se o celosvětový certifikát pro dřevo získané z tzv. zodpovědně obhospodařovaných lesů, ve kterých se klade důraz na šetrnost, ochranu přírody a snižování uhlíkové stopy.

Bambus
Největším pozitivem bambusu využívaného jako stavební materiál je jeho čistota. Ta vyplývá z pěstování bez přidaných hnojiv, které udržují složení materiálu bez chemických látek. Dalším plusem z hlediska udržitelnosti je rychlá obnova dřeviny, která se dokáže obnovovat zhruba každých 7 let. Bambus se jako zelený materiál osvědčil i při výrobě nábytku nebo jiných doplňků, která nevyžaduje náročné a přírodu zatěžující výrobní nebo technologické procesy.

Cihly z nepálené hlíny
Materiál, který je v mnoha zemích znám jako adobe, si u nás nachází uplatnění spíše výjimečně. Do pozadí jej vytlačily zejména pálené cihly, které zdaleka nejsou tak čisté a šetrné jako ty z nepálené hlíny. Jejich předností je dobrá regulace vlhkosti či schopnost akumulovat teplo a pohlcovat elektrosmog. Plusem je také výroba z lokálních zdrojů a možnost opětovné recyklace.

K trojici uvedených materiálů patří i další prvky, které přispívají k rozvoji udržitelné architektury. V jejich případě hraje hlavní roli zejména recyklace. Příkladem je recyklovaný karton či recyklované sklo. Mezi ekologické materiály schopné plnit několik zelených kritérií se řadí i konopný beton.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -časopis

Redakce doporučuje

Články autora