- Komerční sdělení-svět ženy

Zateplením domu umíte ušetřit až 65 procent nákladů

časopis

Zateplení domu přináší mnoho výhod – kromě ušetřených nákladů na energie také ochranu před vznikem plísní a celkově zvyšuje kvalitu bydlení. Dokážeme si fasádu či střechu domu zateplit i sami? Jaké izolační materiály použít a na co si dát při zateplování našeho domu pozor? Na tyto otázky odpověděl v podcastu portálu Nemovitosti.cz aplikační manažer společnosti Knauf Insulation Vladimír Beňo.

Zateplení domu nám podle Vladimíra Beňa přinese několik výhod. Ta nejvýraznější je úspora na vytápění. „Není to však jen o vytápění. Může to být io chlazení. Stále více se mluví o globálním oteplování a je třeba si uvědomit, že ty energie na chlazení jsou mnohem nákladnější než energie na vytápění.“ Po zateplení domu a výměně oken můžeme podle Beňa na energiích ušetřit až 65 procent nákladů. Pokud bychom k tomu používali také fotovoltaiku, tepelné čerpadlo a kondenzační kotel, tak úspora by mohla dosáhnout až 75 procent.

Pokud máte starší dům a uvažujete o jeho zateplení, tak je důležité nejprve vyměnit starší okna. „Investice vyměnit okna a také udělat zateplení není nejmenší, v tomto případě je však třeba jako první vyměnit okna. Protože při zateplení je několik detailů, které je vhodné udělat, až když jsou okna vyměněna.“ Následně je důležité, aby bylo zateplení kvalitně provedeno. Nedostatky špatně udělané fasády se mohou projevit hned nebo i po pár letech. „Nejčastěji se setkáváme s tím, že se použije povrchová montáž kotev. Při určitém pozorovacím úhlu se při chladnějším období na fasádě překreslují kotvy. Fasáda pak vypadá jako tečkovaná, říká se tomu panter efekt. To způsobuje, že kotva je na povrchu a ten chlad se vysráží na té kotvě. Je to jako kdyby bodový tepelný most na té fasádě, a proto ta teplota v místě té kotvy je trošku jiná než na izolaci.“

Na Slovensku je spousta zručných lidí, kteří si zvládnou podle Beňa zateplit dům i sami. Na internetu je také několik návodů jak to udělat. Třeba si však dávat pozor, aby daná videa byla od skutečných odborníků. Před samotným zateplením je nejdůležitější příprava samotného podkladu, který lze zateplovat. „U novostaveb je to jednodušší. Ten podklad by měl být rovný, už by měly být předpřipraveny žaluzie, nějaké elektrické doplňky a vyvedeny kabely. V tomto případě je třeba ještě odvést dešťovou vodu, protože žlaby většinou ještě nebývají osazeny, protože se má ještě zateplovat. Při rekonstrukci to může být trošku komplikovanější. Může tam být zavlhlý nebo nesoudržný podklad. Opadává omítka, případně kvalita toho podkladu není dobrá, je například zařasen. Takže tohle je třeba v tom prvním kroku eliminovat a pak je třeba vyrovnat povrch,“ vysvětluje Beňo. Pokud by náhodou byly stěny domu vlhké po bouři, je třeba je nejprve nechat vyschnout.

Více o tom:
jaké izolační materiály vybrat pro zateplení domu
jakou tloušťku by měly mít izolační materiály, aby splnily svůj účel
jak si dokážu zateplit dům i střechu sám a co mi k tomu může pomoci
jak mi zateplení dokáže odhlučnit dům
jaký je postup pro zateplení střechy a na co si dát pozor
kdy se vyplatí použít stříkaná izolaci na střechu

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -časopis

Redakce doporučuje

Články autora