- Komerční sdělení-svět ženy

Vybrané státy EU zakáží instalaci plynových kotlů v novostavbách

časopis

Topné systémy na zemní plyn v některých evropských státech brzy skončí. Zemním plynem budou moci topit už jen majitelé starších bytů a rodinných domů. V novostavbách bude instalace zařízení na tento druh paliva zakázána. Takový zákaz již schválilo nebo v nejbližší době schválí několik států EU.

Rakousko
Náš západní soused začne vyřazovat plynové kotle jako první ze států EU. Zákaz instalace plynových kotlů v novostavbách původně plánoval uvést v platnost až v roce 2025, ale vzhledem k důsledkům konfliktu na Ukrajině as tím spojenou energetickou krizi tak učiní již v lednu 2023.

Nizozemsko
Zemní plyn využívá jako zdroj energie k vytápění přes 70 % nizozemských domácností. Přesto chce tamní vláda zakázat instalaci topných zařízení na plyn či jiná fosilní paliva. Zákaz má vstoupit v platnost v roce 2025. O rok později se má v nových rodinných domech začít s hromadným využíváním hybridních tepelných čerpadel. Část země bude k vytápění obytných zón využívat i vodíkové systémy.

Německo
Na tepelná čerpadla chce ve velkém přesedlat i Německo. Spolu s kotli na pelety mají nahrazovat plynové kotle v novostavbách od roku 2024. Majitele nových budov má vést k náhradě plynových kotlů alternativními zařízeními nařízení o využívání minimálně 65 % paliva z obnovitelných zdrojů energie.

Velká Británie
Konec plynovým kotlům v novostavbách ohlásil i bývalý členský stát EU. Velká Británie přistoupí k zavedení zákazu instalace plynových zařízení v nových budovách v roce 2025. Vláda chce takovým krokem přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Pro Brity může být přechod na alternativní zařízení podobně náročný jako pro Nizozemce. Dnes využívá plynový nebo olejový kotel až 85 % britských domácností.

K zákazu plynových kotlů v novostavbách se mají přidávat další evropské státy. Podobný záměr už ohlásilo Dánsko, které chce vytápět co nejvíce domácností bioplynem z vlastní produkce. Po alternativních řešeních bez fosilních paliv pokukují i ​​další severské státy. Ve východní části EU je situace jiná. Slovensko zatím o takovém zákazu neuvažuje. Stopka pro nové plynové kotle zatím není tématem ani v ČR, Polsku či Maďarsku.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -časopis

Redakce doporučuje

Články autora