Majitelé domu v pražské okrajové části Běchovice si původně chtěli zrekonstruovat starý domek „jako po babičce“. Kvůli narušené statice ho však museli zbourat. Na jeho místě vzniklo komfortní bydlení pro mladé lidi s tradičními prvky, které sedly do předměstské idylky jako ulité.
Majitel domu Pavel městskou část Běchovice poznal důvěrně během roku, kdy tam spolu se svým partnerem hlídali kamarádům jejich rodinný dům. Často stával na zastávce MHD v uličce na samém okraji zástavby. „Z té zastávky jsem viděl malý domeček, který mě hned okouzlil. Byla to taková babiččina zahrádka,“ vzpomíná. „Stál tam i skleník, králíkárna, nádherný starý altán a v zahradě bylo několik ovocných stromů. Říkal jsem si, že tady bych chtěl jednou žít.“ Netrvalo to ani příliš dlouho a dům byl na prodej. Když se to partneři od svého kamaráda dozvěděli, neváhali. Dozvěděli se však i jednu nemilou zprávu. Starý domek, který si chtěli zrekonstruovat, byl ve špatném stavu, měl narušenou statiku a stavební firma jim doporučila ho zbourat.
Staré za nové, ale s citem
Majitelé se nechtěli úplně vzdát venkovské romantiky, proto o návrh domu požádali architektku Terezou Dvořákovou z A3 architects s.r.o., se kterou se setkávali asi půl roku. Shodli se na tom, že nový dům by neměl být žádná velká moderna, ale měl by spíše zapadnout do okolního prostředí. Měl být spíše kompaktní a ne rozlehlý. Vznikl tak dům s celkovou obytnou plochou 250 m2 ve tvaru písmene L, kde jedno křídlo má tradiční sedlovou střechu a druhé střechu plochou.
Otevřený krov s přiznanými trámy
V části se sedlovou střechou se nachází hlavní obytný prostor – kuchyň a obývací pokoj s otevřeným krovem, což byl jeden z hlavních požadavků majitelů, a velkými HS portály pro pohodlný vstup na jednotlivé terasy příslušející k domu. Třešničkou na dortu je kulaté okno ve štítu, které vytváří zajímavé, téměř chrámové osvětlení prostoru. V kratší části vybíhající do zahrady je pokoj pro hosty, prostorná koupelna se saunou, WC a prádelna. Na patře se nachází ložnice, prostorná šatna a sprcha s WC.
Plastová okna se vzhledem hliníku
Všechna okna a dveře včetně vstupních jsou s PVC profily Elegant v antracitovém dekoru od belgického výrobce Deceuninck. „Původu jsem majitelům domu doporučovala hliníková okna, ale pak jsem viděla vzorek profilů Elegant a byla jsem opravdu příjemně překvapená designem, který je k nerozeznání od hliníku. Cenově je ale samozřejmě příznivější,“ říká architektka Tereza Dvořáková. Antracit ladí jednak s šedou fasádou domu, ale také s dřevěnými obklady z thermo borovice, které ji doplňují.
Technologie pod povrchem
Kvůli velkým proskleným prvkům bylo třeba v rodinném domě zajistit jak kvalitní předokenní stínění, tak i aktivní chlazení obytných prostor. V obývacím pokoji a ložnici jsou nainstalovány dvě vnitřní klimatizační jednotky napojené na jednu venkovní jednotku. Vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro domácnost má na starosti tepelné čerpadlo, které dokáže ohřát vodu až na teplotu 65 ° C nebo v létě naopak prostřednictvím podlahového vytápění interiér ochlazovat. Součástí domu je také venkovní vyhřívaný bazén, který má vlastní tepelné čerpadlo. Přestože by napojení na tepelné čerpadlo v domě bylo možné, vzhledem ke vzdálenosti bazénu od venkovní jednotky by šlo o složitější řešení, které by z ekonomického hlediska nedávalo smysl. „Máme za sebou první topnou sezónu. Podlahové vytápění v celém domě je trochu něco jiného než radiátory v bytě. Na ten komfort si ale zvyknete rychle. Všechno ovládáme pouze prostřednictvím mobilní aplikace,“ pochvaluje si Pavel.
Designové prvky v interiéru
Celkový vzhled domu a hlavní konstrukční a dekorační prvky, jako designové schodiště s kovovou konstrukcí a kartáčovaným dřevem nebo velká dřevěná knihovna na míru nesou autorský záměr architektky. U některých prvků si však majitelé prosadili i své nápady, přidalo se tak kulaté okno do štítové stěny nebo výrazné osvětlení od české sklářské firmy Bomma. Majitelé domu mají rádi design, takže zajímavých kousků najdeme v domě mnohem více, například také velké obrazy mladých současných umělců, jako jsou Jan Harant či Petr Hajdyla.
https://bit.ly/livinghome-hp
https://ekompetence.cz/tipy-a-triky-jak-spravne-upevnit-garnyze/
https://internetlink.cz/udrzujte-svou-domacnost-hygienicky-cistou/