- Komerční sdělení-svět ženy

Žádosti o příspěvek na obnovu rodinného domu bude možné podávat od 15. října

časopis

Do spuštění jednoho z největších dotačních programů souvisejících s obnovou budov zbývá už jen několik dní. Majitelé starších rodinných domů budou moci požádat o příspěvek na obnovu své nemovitosti již v polovině října.

  1. října startují 2 pilotní výzvy
    Spuštění dotačního programu, jehož cílem je poskytovat příspěvky na obnovu domů, se začalo připravovat již před několika měsíci. Slovenská agentura životního prostředí (SAŽP) na začátku září ohlásila spolu s představiteli vlády start prvních 2 pilotních výzev. V rámci nich se začnou přijímat první žádosti o příspěvek na obnovu starších domů, které mohou majitelé renovovat penězi z Plánu obnovy a odolnosti ČR. Celkový rozpočet vyčleněný na první 2 výzvy dosáhne 30 milionů. €. Po jejich přerozdělení se v krátké době spustí další kola.

Standardní nebo sociální skupina
Výše příspěvku, resp. výše nákladů, které příspěvek pokryje, závisí i na skupině, do které bude žadatel zařazen. 2 pilotní výzvy jsou rozděleny na standardní a sociální. Standardní výzva je určena pro skupinu žadatelů, kteří budou moci financovat penězi z dotace 60 % nákladů vynaložených na obnovu domu. Žadatelé zařazení do sociální skupiny budou moci uhradit příspěvkem až 95 % nákladů, přičemž DPH za ně uhradí stát.

Příspěvek se vyplácí refundací
V obou případech budou příspěvky vypláceny refundací. Majitelé domů získají peníze zpětně. Obnovu budou muset nejprve zaplatit z vlastních zdrojů, případně úvěrem. Některé banky již avizovaly, že budou žadatelům o příspěvek poskytovat úvěry, které budou schváleny právě pro účely spojené s obnovou staršího rodinného domu. Daná nemovitost musí mít minimálně 10 let, jinak bude žádost o příspěvek zamítnuta.

Žádost o příspěvek na obnovu rodinného domu bude možné podat online prostřednictvím formuláře na stránce www.obnovdom.sk. Žadatelé se na uvedené adrese seznámí i se všemi podmínkami a náležitostmi ohledně vyřizování příspěvku.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -časopis

Redakce doporučuje

Články autora