Unikátní propojení skvělého designu a jednoho z architektonických symbolů města. To bude festival Meat Design Ostrava, který se uskuteční už za měsíc –od pátku 22. do neděle 24 listopadu. V Boutique Business Inkubátoru Ostravica (BBIO), tedy v bývalém obchodním domě Ostravica-Textilia, se představí špičky českého i zahraničního designu a umění, jako třeba Studio LLEV, značka Qubus, architektka Helena Dařbujánová, fotograf Tomáš Třeštík nebo umělkyně Veronika Velčovská. Vstupenky jsou už nyní v předprodeji za zvýhodněnou cenu na webu https://meatdesign.cz/.
Meat Design Ostrava je tradiční přehlídka, která představuje novinky designerů od nás i ze zahraničí, špičkovou tvorbu nábytku či nové trendy z oblasti módy, šperků a hraček. Letos se navíc akce uskuteční v objektu Boutique Ostravica a nabídne tak návštěvníkům jedinečnou možnost prohlédnout si tento bývalý vyhlášený obchodní dům, kterému se po letech chátrání podařilo vtisknout nový život. Součástí festivalu bude i bohatý přednáškový program a workshopy.
„Letošní přednášky budou vedeny svěžím stylem a propojí zdánlivě nepropojitelná témata a umělce. Chystáme talk show, ve kterých nám hosté přiblíží zajímavá témata, jako jsou třeba design v gastronomii, sbírání designu a zda je to dobrá investice, nebo trochu pikantní téma o rozchodech v designu o rozpadu studií a tvůrčích dvojic,“ přibližuje Karolína Skórková, ředitelka festivalu Meat Design Ostrava.
V rámci doprovodného programu na návštěvníky Meat Designu čekají také prezentace architektů. Svou práci představí zástupci studia Master Design, kteří navrhovali novou podobu Ostravice, nebo architekti stojící za projektem nového ostravského mrakodrapu. Další prezentace ukáže projekt Černá kostka – což bude nová vědecká knihovna Moravskoslezského kraje přinášející ale i další moderní možnosti využití pro veřejnost a studenty.
Jak už dříve Karolína Skórková prozradila, téma letošního ročníku přehlídky designu je Magic neboli kouzlo. „Chceme prostřednictvím designu vytvořit prostor pro pozitivní zážitky a ukázat, že i v každodenním chaosu lze najít kouzlo a krásu. Budeme se snažit nabídnout návštěvníkům zdravý únik z reality a inspirovat je k vnímání magie v každodenním životě prostřednictvím estetiky a kreativity naší designové přehlídky,“ zdůrazňuje Karolína Skórková.
Vstupenky na festival Meat Design Ostrava jsou už nyní v předprodeji za zvýhodněnou cenu 250 korun, studenti a důchodci nad 65 let je mohou pořídit za 180 korun. Na místě během konání akce pak budou vstupenky stát 290 korun. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupenky můžete koupit na stránkách festivalu https://meatdesign.cz/vstupenky/, nebo na portálu Go Out – https://goout.net/cs/meat-design-ostrava-2024/szqykkx/.
Ředitelka festivalu zároveň upozorňuje, že i letos se na Meat Designu mohou představit začínající značky a designéři z celého Moravskoslezského kraje, kteří mají na této akci jedinečnou možnost předvést návštěvníkům své produkty. „Přihlásit se mohou přes webové stránky akce – meatdesign.cz, nebo přes pořádající agenturu Profeel agency – www.profeel.cz,“ dodává Karolína Skórková.
Meat Design 2024 se koná za finanční podpory Moravskoslezského kraje.
K tématu:
Na koho se můžete těšit na festivalu Meat Design Ostrava
-
Studio LLEV – v srdci Českého ráje ho založili Eva a Marcel Mochalovi, absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Studio se věnuje produktovému i grafickému designu, který s úspěchem používá v kreativních reklamních kampaních. Mezi klienty značky se řadí například Česká spořitelna, Pilsner Urquell či TON.
-
Studio DECHEM – studio se specializuje na výrobu produktů z českého skla. Bylo založeno v roce 2012 designéry Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem a rozrostlo se v malý tým zapálených designérů a expertů na výrobu skla.
-
Značka Qubus – v roce 2002 ji založil Jakub Berdych Karpelis spolu s Maximem Velčovským, má za cíl navrhovat, vyrábět a prezentovat český současný a konceptuální design s vtipem a netradičně. Designéři Qubusu nejčastěji pracují s tradičními českými materiály – sklem či porcelánem.
-
Helena Dařbujánová – architektka, která se začala věnovat designu zpočátku jen jako svému koníčku. V roce 2009 navrhla svůj první produkt – gaučík Momo, který získal cenu Nábytek roku. O rok později navrhla rovněž oceňované houpací křeslo Koko. Výroba nábytku pod její taktovkou prezentuje u nás i ve světě práci českých rukou čalouníků, truhlářů, sklářů, šperkařů a výtvarníků.
-
Ferdinand Leffler – zahradní designér, autor knih o zahradách, učitel a propagátor zahradní architektury, moderátor a spoluautor úspěšného TV pořadu, zakladatel ateliéru Flera.
-
Tomáš Třeštík – český fotograf, který se proslavil portréty ze svého balkónu. Převážně se věnuje reklamní fotografii. Na základě svých deníků a blogů napsal knihu Po povrchu. Letos bude zároveň oficiálním fotografem festivalu Meat Design Ostrava.
-
Antonín Tomášek – český výtvarník, designér keramiky a porcelánu a vysokoškolský pedagog. Spolu s Davidem Sílou navrhl v roce 2020 minimalistickou kolekci na kávu a čaj nazvanou Solo pro západočeskou porcelánku Rudolf Kämpf, která vzbudila velký ohlas a získala cenu Designbloku.
-
Veronika Velčovská – umělkyně a designérka výloh, divadelních scén & grafik. Díky navrhování výloh pro značky jako Hermés nebo Pietro Filipi získala dle svých slov potřebnou svobodu a pocit zemské beztíže.
-
Michaela Karásek-Čejková – fotografka původem z Ostravy žijící nyní v Praze, která se specializuje především na módní, portrétní a zátiší fotografii. Pro její práci je charakteristické využívání klasické ručně vyráběné kolážové techniky. V roce 2020 získala cenu Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku.
-
Martin Jakobsen – český designér, který založil v roce 2010 značku Jakobsen Design. Je nositelem několika ocenění, například v kategorii Objev roku ceny Czech Grand Design v roce 2013. Zaměřuje se na minimalismus a funkčnost, k tomu hledá inovativní řešení v kombinaci s estetickým designem.
-
Matěj Coufal – spolu s Eduardem Herrmannem založili oceňované studio Herrmann & Coufal, které se kromě navrhování doplňků interiéru věnovalo i realizacím ve veřejném prostoru. Po ukončení spolupráce Matěj pokračuje samostatně a jeho návrhy studia můžete najít v kolekcích předních českých značek, ve veřejném prostoru i jako konceptuální umělecké instalace.
-
Michal Bačák – přední český ilustrátor, který přispívá svými ilustracemi do renomovaných časopisů a spolupracuje s předními českými designéry a značkami. Často aplikuje své ilustrace na povrch použitých předmětů, včetně porcelánu pro značku Křehký nebo na stěny některých interiérů.
O festivalu:
-
Meat Design Ostrava je mezinárodní prodejní festival designu, který se v Ostravě koná každoročně od roku 2015.
-
Během minulých osmi ročníků přivítal přes 30 000 návštěvníků a představil přes 500 designérů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska nebo Japonska..
-
Přehlídka se skládá z prezentace designérů jak formou prodejních stánků, tak velkých expozic. Důležitým prvkem je bohatý doprovodný program, který zahrnuje přednášky, workshopy, site specific instalace a prezentaci uměleckých škol.
-
Festival spolupracuje s kulturními institucemi a kurátory z celého Česka (Moravská galerie Brno, MSIC, GVUO, OU a další).
-
Vizí akce je prezentovat v Moravskoslezském kraji ten nejlepší český design, popularizovat ho a v rámci doprovodného programu představit top designéry ze všech oborů.
-
Zároveň jde o první platformou, kde se mohou prezentovat začínající značky a designéři z Moravskoslezského kraje, kteří mohou předvést návštěvníkům své produkty.
-
Vstupenky jsou již v prodeji na https://meatdesign.cz/